دیابت بیماری شیرین

تاریخ انتشار: 98/01/28
نمایش: 521
(10 رای)

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری متابولیکی است به این معنی که ناشی از اختلال سوخت و ساز بدن است. منظور از متابولیسم فرآیندی است که بدن از غذای هضم شده برای تولید انرژی و رشد استفاده می کند. بیشتر غذایی که میل می کنیم در بدن به گلوکز که نوعی قند خون است، تبدیل می شود. هنگامی که غذا هضم می شود گلوکز وارد خون شده و هورمون انسولین به سلول های بدن کمک می کند تا بتوانند از گلوکز موجود در خون برای تولید انرژی و رشد استفاده کنند. در واقع سلول های بدن بدون کمک انسولین نمی توانند از گلوکز استفاده کنند. هورمون انسولین توسط لوزالمعده یا پانکراس تولید می شود. بعد از این که بدن غذا دریافت می کند پانکراس انسولین مورد نیاز بدن را به میزان کافی تولید می کند. این هورمون ورود قند خون را به سلول ها آسان می کند در اینجا دو حالت وجود دارد. در حالت اول قند خون می سوزد و تبدیل به انرژی می شود که این عملکرد طبیعی بدن است. در حالت دوم قند خون در سلول ها ذخیره می شود که این مساله منشا اصلی بیماری دیابت است.

                                                       

عوامل بروز دیابت:

بیماری دیابت یا بیماری شیرین دو عامل اصلی و بسیار مهم دارد:

1- عدم تولید انسولین کافی در بدن

این موضوع به خاطر اختلال در عملکرد لوزالمعده است. درصورتی که لوزالمعده نتواند انسولین تولید کند فرد به دیابت نوع یک مبتلا شده است و باید با تزریق انسولین قند خون خود را تنظیم نماید اما اگر انسولین به میزان کافی تولید نشود فرد به دیابت نوع دو مبتلاست و در بسیاری از موارد می توان با تجویز قرص قندخون را کنترل کرد.

2- عدم واکنش سلول های بدن به انسولین

انواع دیابت:

طبق تحقیقات انجام شده تاکنون 4 نوع دیابت شناخته شده است:

1- دیابت نوع یک یا دیابت وابسته به انسولین.

تحقیقات نشان می دهد اختلال در عملکرد لوزالمعده عوامل درونی و بیرونی دارد. عامل بیرونی، ویروسهایی هستند که به لوزالعمده آسیب می رساند و عامل درونی، سیستم دفاعی بدن است که گاهی موجب اختلال در عملکرد پانکراس می شود. از علائم دیابت نوع یک می توان به تشنگي و خستگي مفرط، ضعف و گرسنگي شديد و تكرر ادرار اشاره کرد. كاهش وزن بدون دلیل و بي‌حوصلگي از علائم دیگر دیابت نوع یک است. کنترل دیابت نوع یک از طریق تزریق انسولین، رژیم غذایی اصولی و مناسب، ورزش و کنترل سوخت و ساز بدن با انجام تست قندخون و تست قند ادرار امکان پذیر است. افراد در نوجوانی تا قبل از 40 سالگی امکان ابتلا به دیابت نوع یک را دارند.

2- دیابت نوع دو یا دیابت بزرگسالی:

شایع ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است که درصد بالایی از جامعه دیابتی را در بر می گیرد. معمولا افراد در حین درمان سایر بیماری ها آزمایش می دهند و در این مقطع درمی یابند که دیابت نوع دو دارند. در این نوع، پانکراس به میزان کافی انسولین تولید نمی کند و یا اینکه سلول های بدن نسبت به انسولین مقاوم شده و واکنش نشان نمی دهند. علائم دیابت نوع دو تشنگی مفرط، تکرر ادرار، اختلال در بینایی، بی حسی و گز گز سر انگشتان، ایجاد زخم و بهبودی دیر هنگام آن، بی حوصلگی و پرخاشگری هستند. بیشترین خطر ابتلا به دیابت نوع دو متوجه افرادی است که سن شان بالای 30 سال است و فشارخون، اضافه وزن و عامل وارثتی هم می تواند ریسک ابتلا را بالا ببرد. دیابت نوع دو را می توان با مصرف داروی خوراکی و یا تزریق انسولین همراه با کاهش وزن به وسیله ورزش و رژیم غذایی اصولی کنترل کرد.

3- دیابت نوع سه یا دیابت حاملگی:

درصد کمی از خانم های باردار در اواخر دوران حاملگی به دیابت مبتلا می شوند. اگرچه حدود 50 درصد آنها بعد از زایمان بهبود می یابند اما ممکن است در بارداری بعدی علائم آن ظاهر گردد. متاسفانه بعضی از خانم هایی که دیابت حاملگی دارند بعد از زایمان بطور دائم به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

4- دیابت نوع چهار

این دیابت همراه با سایر بیماری ها است. در بعضی از افراد که به بیماری هایی مانند تالاسمی، غدد درون ریز، لوزالمعده مبتلا هستند، دیابت نیز بروز می کند.

هر 30 ثانیه یک پا بر اثر دیابت قطع می شود!
یکی از عوارض ناشی از قند خون بالا و عدم کنترل قندخون، زخم پای دیابتی است. افرادی که مبتلا به دیابت هستند ولی نسبت به کنترل آن بی توجهی می کنند و علائم بیماری خود را همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم جدی نمی گیرند، بیشتر در معرض زخم پای دیابتی و قطع عضو هستند. بر خلاف فشار خون که می توان آن را با حذف نمک از رژیم غذایی به راحتی کنترل کرد، رژیم دیابت بسیار سخت است و به همین دلیل است که بسیاری از بیماران در همان روز های آغازین، رژیم خود را رها می کنند. در گذشته ای نه چندان دور، عامه مردم بر این باور بودند که هر خوراکی ترشی، قند خون را پایین می آورد. اما امروزه تحقیقات نشان داده که بسیاری از میوه های ترش مانند آلبالو، لیموترش و آبلیمو، غوره و آبغوره جزو میوه های ممنوعه برای دیابتی ها هستند. 

                                                       

عدم توجه به این نکات باعث می شود حدود 15 درصد از دیابتی ها به دلیل سهل انگاری در رژیم عذایی شان به شایع ترین عوارض ناشی از قند خون بالا که همان زخم پاست، مبتلا شوند. متاسفانه آمارها نشان می دهد که افراد به محض دیدن علائم زخم پا به پزشک مراجعه نکرده و درمان در منزل و یا خود درمانی را آغاز می کنند. غافل از این که چربی موجود در رگ ها، باعث کند شدن جریان خون شده و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به زخم ها کمتر می رسد و این موضوع عدم بهبود زخم را در پی دارد. در نتیجه زخم پای آن ها گسترش پیدا کرده، و به شدت عفونی می شود و در نهایت برای جلوگیری از سرایت آن به سایر نقاط بدن، قطع می شود. تحقیقات مرکز ملی اطلاعات بیولوژیکی آمریکا (NBCI) درباره قارچ گانودرما نشان می دهد که مصرف قارچ گانودرما لوسیدوم در تقویت سلول ها بتای پانکراس موثر بوده و می تواند درمان جایگزین برای دیابت باشد. گانودرما از بروز زخم پای دیابتی جلوگیری کرده و  همچنین با کاهش قندخون بصورت غیر مستقیم (با تقویت پانکراس و عملکرد آن) موجب بهبود و در نهایت درمان آن می شود.

رژیم غذایی مناسب

کاهش وزن، عامل بسیار موثری در کنترل و کاهش قندخون است. رژیم غذایی دیابت بسیار پیچیده است و باید زیر نظر پزشک متخصص انجام پذیرد. از نظر پزشکی بسیاری از مواد غذایی که از دیدگاه عامه مردم قندخون را پایین می آورد به شدت آن را افزایش می دهد و در بسیاری از موارد خطر سکته قلبی و مغزی را در پی دارد. یکی از نکاتی که اطرافیان فرد دیابتی باید به آن دقت کنند، نحوه برخورد با ضغف شدید جسمانی است که می تواند به قیمت جان این فراد تمام شود. ضعف شدید جسمی که بین مردم به "افت قند" معروف شده بسیار خطرناک است چراکه بیشتر افراد دیابتی در هنگام ضعف شدید، قندشان بسیار بالاست! و اطرافیان بدون توجه به این موضوع به سرعت یک لیوان آب قند!! به آن ها می دهند! در این حالت اولین و بهترین کار، تست قندخون است این کار کمتر از یک دقیقه طول می کشد. [همراه داشتن دستگاه تست قندخون برای افراد دیابتی الزامیست] بیش از 90 درصد موارد قندخون فرد به شدت بالاست و شما باید با درمان های فوری آن را پایین بیاورید. خیار، هویج خام، دمنوش گزنه و دمنوش بابونه می تواند موثر باشد. دقت کنید آبلیمو و آبغوره قندخون را به شدت افزایش می دهد.

                                                                                 

 رژیم غذایی منحصر به فرد است و نمی توان آن را به همه دیابتی ها تعمیم داد. بطور کلی رژیم غذایی دیابتی بر اساس فیبر است. تحقیقات نشان داده است فیبر قدرت انسولین برای جذب گلوکز یا قندخون به سلول های بدن را افزایش می دهد و در نتیجه سطح قندخون در بدن کاهش می یابد. از طرفی با شروع رژیم غذایی افراد به شدت آب بدن خود را از دست می دهند و یکی از شایع ترین عوارض آن یبوست است. هویج خام هم فیبر قابل توجهی دارد و هم ملین است. اما مصرف بیش از حد آن مسمومیت، زردی چشم و تغییر رنگ پوست را به دنبال دارد و بعد از مدت کوتاهی فرد احساس ضعف و گرسنگی می کند. ضعف شدید ناشی از گرسنگی برای کسانی که رژیم غذایی دارند به خصوص دیابتی ها موجب افزایش اشتها و در نتیجه پُرخوری می شود. سبوس برنج به خصوص سبوسی که از برنج قهوه ای تهیه شده باشد، سرشار از فیبر است.  سبوس برنج قهوه ای بر خلاف کربوهیدرات‌ های ساده، در برابر گوارش و جذب در روده مقاومت می‌کند و باعث تکمیل  فرآیند تخمیر می‌شود که این موضوع به کاهش چربی و قند خون بسیار کمک می کند. فیبر سبوس برنج قهوه ای موجب درمان یبوست، پاکسازی روده، کاهش کلسترول خون و با احساسِ سیری به موقع، کاهش اشتها را به دنبال دارد. متفورمین متداول ترین داروی کنترل قند خون است. مصرف طولانی مدت آن موجب کاهش ویتامین B12 و کم خونی می شود و از آنجایی که سبوس برنج قهوه ای حاوی ویتامین های خانواده B است می تواند به خوبی سطح این ویتامین را در بدن کنترل کند.

یکی از عوامل موثر در ابتلا به دیابت عملکرد ضعیف سلول های بتا در لوزالمعده یا پانکراس، جهت تولید یا ترشح هورمون انسولین است. تحقیقات مرکز ملی اطلاعات بیولوژیکی آمریکا (NBCI) نشان داده است که مصرف قارچ گانودرما در رژیم غذایی دیابتی می تواند لوزالمعده و عملکرد آن را تقویت کند در نتیجه انسولین به میزان کافی در بدن ترشح می گردد و قند خون بیشتری به سلول های بدن انتقال می یابد. قارچ گانودرما با تقویت سیستم ایمنی بدن مانع آسیب رساندن  و ایجاد اختلال در عملکرد پانکراس یا لوزالمعده می شود. از طرفی گانودرما بستر دریافت انسولین در سلول های بدن را نیز افزایش می دهد چراکه مقاومت سلول های بدن در برابر جذب قندخون از عوامل دیگر ابتلا به بیماری دیابت است. از آنجایی که داروهای شیمیانی در طولانی مدت عوارض دارند یا بدن نسبت به آنها مقاوم می شود در نتیجه بسیاری از پزشکان مصرف قارچ گانودرما  را در رژیم غذایی دیابتی توصیه می کنند.

نظرات کاربران
(1)
 • جواد رحمتی
  1398-02-14

  سلام
  مطلب جالبی بود ممنون بعضی از قسمتهاش که شرح حالم بود چون من در سن 25 سالگی به دلیل اینکه هرچی غذا می خوردم بازهم ضعف داشتم و خیلی زود گرسنه می شدم به دکتر مراجعه کردم آزمایش دادم و متوجه شدم قندم به شدت بالاست و تا الان که 29 سالمه چند بار رژیم گرفتم و رهاش کردم خیلی سخته برام همیشه هم به دکترم میگم چی بخورم لاغر شم فقط بهم میخنده میگه نخوری لاغر میشی کسی با خوردن لاغر نشده. الان می بینم که به اونجا رسیدیم که بخوریم و لاغر شیم دکترم همیشه میگه من وزنم بیاد پایین قندم خوب  میشه. الان از زخم پا به شدت می ترسم یکم سنم بره بالا فشارخون و بیماریهای دیگه میاد سراغم الان کدومش رو باید بخورم تا وزنم کاهش پیدا کنه الان 140 کیلو هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ مدیر:

  جواد عزیز سلام

  امیدواریم عالی باشید

  همه کسانی که مثل شما دیابت دارند بسیار شیرین و خوش صحبت هستند. اما جواد جان ترس شما بی مورد هم نیست متاسفانه همینطور که در این مطلب مطالعه کردید، دیابت منشا بسیاری از بیماری هاست به ویژه کسانی که اضافه وزن دارند بیشتر در خطر هستند. همانطور که پزشک معالج تون هم فرمودند کاهش وزن سهم بسزایی در کاهش قند شما دارد. اما توصیه می کنم یک رژیم دیابتی اصولی و بر پایه فیبر بگیرید. رژیم های عجیب و غریب که از شما می خواهند به یک باره برنج و نان را قطع کنید!! یا 3 عدد ساقه طلایی و یک قاشق عسل را در شیر حل کنید و میل کنید!! (فارغ از اینکه این عسل هم موجب افزایش قندتان می شود) را اصلا توصیه نمی کنیم. رژیم غذایی باید اصولی و با توجه به شرایط  شما باشد. این رژیم ها کاهش وزن های سریع را در پی دارد اما موجب خستگی فرد و رها کردن آن می شود و متاسفانه موجب افزایش وزن بیش از قبل می شود. نکته بعد ورزش است. جواد عزیز حتما ورزش کنید. از آنجایی که وزن فعلی شما بالاست توصیه می کنیم در استخر پیاده روی نمایید که به زانوهایتان فشار وارد نشود.

  اما برای تعیین نوع قهوه باید فاکتورهای مهمی را بررسی کرد. برای این منظور با شماره 09191059434 در واتس آپ یا تلگرام در ارتباط باشید. 

  به امید بهبودی کامل شما

  سلامت و پایدار باشید

  کافه سوپریم                 سبوس برنج                   دمنوش لاغری

دیدگاه خود را بنویسید
*
*