تغذیه در ماه رمضان

تاریخ انتشار: 98/02/16
نمایش: 278
(3 رای)

امروزه علم پزشکی، چاقی و اضافه وزن را منشا بسیار از بیماری ها می داند. بیشتر پزشکان برنامه  غذایی اصولی را برای کاهش وزن و کتنرل سوخت و ساز بدن توصیه می کنند. این تفکر که داشتن برنامه غذایی مناسب از ابتلا به بیماری ها پیشگیری می کند، کاملا درسته است ولی رعایت نمودن رژیم غذایی در همه روزهای سال کار بسیار دشواری است. با وجود میهمانی ها و مراسم های ملی و مذهبی عملا این کار  اگر غیرممکن نباشد، بسیار سخت است. نکته جالب این است که این روزهای خاص چندین بار در سال تکرار می شوند و ناخواسته نظم غذایی ما را به هم می زنند. در نوروز؛ آجیل و شیرینی، در محرم و صفر؛ غذاهای پُر ادویه و پُر چرب نذری، در ماه رمضان؛ سفره های رنگین افطاری چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را ندیده گرفت. برای مثال، افراد کمی هستند که می توانند بعد از ساعت ها گرسنگی و تشنگی، خود را در مقابل غذاهای لذیذ سفره افطار، کنترل کرده و به یک کف دست نان و یک قوطی کبریت پنیر و یا یک ملاقه سوپ اکتفا کنند. از آنجایی که در طول روز هم امکان خوردن و آشامیدن نیست پس توصیه می کنیم در وعده های سحر و افطار نکات زیر را رعایت کنید.

1- افرادی که قهوه گانودرما را برای بهبود بیماری هایشان میل می کنند، همان طور که قبلا هم تاکید کردیم؛ مصرف قهوه گانودرما به هیچ عنوان نباید متوقف شود، در نتیجه، در ماه مبارک رمضان در وعده سحری میل نمایید.

2- در ماه رمضان قهوه خود را بعداز غذا میل کنید به خصوص کسانی که کافه سوپریم میل می کنند. چون در این ماه معده حساس تر می شود.

3- از آنجایی که نزدیک به 16 ساعت روزه هستید در وعده سحری و افطاری از سبوس برنج دکتر بیز استفاده کنید. هم مانع از پُر خوری می شود و هم به هضم غذا و رفع یبوست کمک می کند.

4- افرادی که هات چاکلت با قارچ گانودرما میل می کنند، می توان آن را بعد از افطاری و یا نزدیک به خوابشان میل کنند. اما مصرف قهوه های گانودرما را به هیچ عنوان بعد از افطار توصیه نمی کنیم چون موجب بی خوابی می شود.

5- توصیه می شود با یک استکان گلاب گرم و خرما افطار نمایید.

6- از آنجایی که نان و پنیر و سبزی در ابتدای افطار برای معده مضر است، روزه خود را با یک بشقاب سوپ رقیق یا فرنی همراه با سبوس برنج دکتر بیز افطار نمایید 

7- برای افرادی که قندخونشان طبیعی است، ارده با شیره انگور یا خرما و حلواارده موجب می شود بدن در زمان کمی انرژی خود را تامین کند.

8- برای افراد دیابتی ارده با عسل دکتر بیز که ساکاروز زیر 5 درصد دارد، توصیه می گردد. (حلواارده برای دیابتی ها ممنوع است)

9- برای پخت و پز و سالاد از روغن زیتون و برای سرخ کردن از روغن ارده کنجد استفاده نمایید و بطور کلی روغن های مایع آفتابگردان را از سبد غذایی خود حذف نمایید.

10- هرگز بلافاصله بعد از سحری و افطاری نخوابید.

11- با رعایت شرایط زیر و البته مشورت با پزشک معالج، روزه برای افراد دیابتی بلامانع است:

1- مصرف منظم سبوس برنج قهوه‌ای و قهوه های حاوی قارچ گانودرما. (قبل از مصرف مشاوره نمایید)

2- قند ناشتای زیر ۲۰۰

3- میل نمودن وعده سحری

لازم به ذکر است که افرادی باید انسولین تزریق کنند، و همچنین بیمارانی که به دلیل دیابت، دچار نارسایی کلیه، بیماریهای قلبی، مغزی و چشم شده‌اند نباید روزه بگیرند.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*